Bitcoin Nedir? Türkiye’de Bitcoin Nerede?

Değerinin artma hızı, piyasaya çektiği yatırım hacmi ve yenilikçi haliyle kripto para birimleri Türkiye’de ve dünyada son birkaç yıldır ciddi şekilde konuşuluyor. İşi ve ilgi duyduğu alanı yatırım olan insanların dilinden artık otobüste sıradan yolculuk yapan bir beyaz veya mavi yakalı çalışanın bile ağzında olan Bitcoin bugünlerde en değerli para birimleri arasında yer alıyor. Aslında kendinden çok arkasındaki teknolojinin önemi sürekli dile getirilse de söz konusu şey sürekli yükselen ve kendi milyoner ve hatta milyarderlerini yaratan bir fırsat olunca herkes tarafından bir şekilde dikkat çekiyor.

BlockChain Nedir? Nasıl Çalışıyor?

Bir işlemin, o işlem defterini tutan herkesin bilgisayarında yer almasını sağlayan BlockChain teknolojisi aslında karmaşık görünse de basit bir örnek üzerinden anlatınca anlaması oldukça kolaydır. Eskiden mahalle bakkalından alışveriş yaparken birçok insan aldıklarını deftere yazdırır ay sonunda da bakkala ödemesini yapardı. Bazı insanlar bakkala güvenmediği için aldıklarını ayrıca kendi defterine de yazdırırdı. Peki ay sonunda iki defter birbirini tutmazsa kim haklı çıkacak? İşte bu aşamada iki defterin yanında komşularınız da sizin için defter tutuyor. Hem bakkalın hem de sizin kayıtlarınızı ayrı ayrı tutan bu komşular ağ içerisindeki Miner yani Kazıcılar. Elbette bunu kara kaşınıza, kara gözünüze değil belli bir ücret karşılığında yapıyorlar. İşte iki kişi arasındaki bilgi (Bitcoin örneğinde bu para oluyor) çok güçlü bir şifreleme yöntemiyle birçok bilgisayarda tutuluyor ve hiçbir şekilde kaybolmuyor, değiştirilemiyor.

BlockChain Neden Bu Kadar Önemli?

Bilginin neredeyse en güçlü şey olduğu internet çağında ayrıca bilginin doğruluğu da bir o kadar önemlidir. Kayıtların değiştirilememesi özelliği, aslında aynı gönderen ve alıcı arasındaki işleme şahit olan, bunu onaylayan gibi meslekleri ortadan kaldırabilir. Örneğin BlockChain teknolojisi tam olarak oturduğunda noterlere ihtiyacımız kalmayacak. Çünkü geriye dönük kayıtlar değiştirilemez ve herkes tarafından güvenli bir şekilde tutulmuş halde milyonlarca bilgisayar içerisinde olacak ve günün 24 saati bu işlemleri oturduğunuz yerden gerçekleştirebileceksiniz.

Sadece noter değil ayrıca adli bilişim, sağlıkla ilgili kayıtların da ötesinde tapu, kredi ve bankacılık alanında ciddi bir değişikliğin önünü açacak bu teknoloji hayatımızı ciddi şekilde kolaylaştırırken Amerika’da ve Avrupa’da çok yaygın olan kimlik hırsızlığı gibi birçok suçun da önüne geçecek kadar değişiklik yaratabilir.

Bitcoin Balon Mu?

Şu anda dolaşımda olan (2017, Aralık itibariyle) 500 milyar dolara yakın kripto para birimi var. Bunlardan sadece Bitcoin belli ülkelerde ve yerlerde ödeme yöntemi olarak kabul ediliyor. İptal edilen çatallanma (Hard Fork) yani güncellemeler nedeniyle düşük ücret ve hızlı transfer özelliği şu sıralar sıkıntı çekse de yapılacak güncellemelerle eskisi gibi hızlı ve ucuz ödeme yöntemi olarak kalmaya devam edecek. Peki bu kadar hızlı ve ucuz ödeme yöntemi olmasına rağmen neden büyük markalar ve mağazalarda Bitcoin geçmiyor? Türkiye’de herkes bu kadar bilirken ve alış, satış işlemleri gerçekleştirirken neden hiçbir mağaza Bitcoin kabul etmiyor? İşte bu soruların yanıtları aslında Bitcoin’in balon olup olmadığını yanıtlar nitelikte. Kısaca dünya çapında henüz genel geçer bir ödeme yöntemi değil ancak Türkiye’de sadece bir alım-satım, yatırım aracı olarak görünüyor. Bu Türkiye’de balon olarak kabul ediliyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir